Botez românesc la Felix Romuliana, reşedința Împaratului Galeriu, în Timoc

În data de 20 iunie la ruinele cetății romane Felix Romuliana a avut loc primul botez dupa multe zeci de secole. Soții Ivan şi Daniela-Alina Vasilievici din parohia Bor, pastorită de Pr. Doru Ovidiu Ursu, care acum doi ani s-au cununat la acest loc plin de istorie, au hotărât să îşi boteze fetița dăruită de Dumnezeu tot aici. Sfânta Taina Botezului a fost oficiată de către Preacucernicul Părinte Boian Alexandrovici, Protopop al Daciei Ripensis şi Vicar al Timocului împreună cu Pr. Petru Hogea, paroh al Negotinului, transmite corespondentul Romanian Global News din Timoc.









