Cel mai tare SPION prins la Iași a fost eliberat! Povestea incendiară a unui agent KGB urmărit de FBI în toată lumea!

Valerii Gaiciuc, un agent al serviciilor secrete rusești, a fost prins la Iași, în anul 2011, în timp ce încerca sa comita un jaf de un milion de dolari. Banii urmau sa fie ridicați de la CEC Bank Iași, însa rețeaua condusa de KGBist a fost capturata de procurorii de la Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizata și Terorism (DIICOT) Iași cu puțin timp înainte de ridicarea banilor.
Șase ani de închisoare
Potrivit surselor judiciare, „pontul” pentru procurorii ieșeni a venit din partea FBI. Valerii Gaiuciuc era urmărit pas cu pas pe oriunde mergea. Acțiunile sale au fost urmarite îndeaproape de serviciile secrete românești și straine.









