Cel mai tare SPION prins la Iași a fost eliberat! Povestea incendiară a unui agent KGB urmărit de FBI în toată lumea!

Valerii Gaiciuc, un agent al serviciilor secrete rusești, a fost prins la Iași, în anul 2011, în timp ce încerca sa comita un jaf de un milion de dolari. Banii urmau sa fie ridicați de la CEC Bank Iași, însa rețeaua condusa de KGBist a fost capturata de procurorii de la Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizata și Terorism (DIICOT) Iași cu puțin timp înainte de ridicarea banilor.
Șase ani de închisoare
Potrivit surselor judiciare, „pontul” pentru procurorii ieșeni a venit din partea FBI. Valerii Gaiuciuc era urmărit pas cu pas pe oriunde mergea. Acțiunile sale au fost urmarite îndeaproape de serviciile secrete românești și straine.
A fost capturat în decembrie 2011 și bagat în spatele gratiilor. La audieri, oamenii legii au constatat un lucru absolut bizar - Valerii Gaiciuc figura cu mai multe nume, printre care: Gaichuk Valeriu sau Valeri Bologa.
Mai mult, acesta este un fost general de armata ucrainean și s-a aflat în aturajul fostului președinte Victor Iușcenko sau a Patriarhului Rusiei, spun surse judiciare. Primele vizite ale spionului rus în România au fost facute înainte de 1989.
Dupa arestarea lui din 2011, de-a lungul anilor, a formulat mai multe cereri de a fi lasat în libertate, însa toate au fost respinse. În martie 2014, judecatorii de la Curtea de Apel Iași au decis sa-l condamne pe Valerii Gaiciuc la executarea unei pedepse de șase ani de închisoare. A stat mai multa vreme în Penitenciarul de Maxima Siguranța Iași, dupa care a fost transferat la Penitenciarul Botoșani.
