Ministrul Gabriel Oprea, garantul arborării drapelului UNGARIEI în școlile din România

Ministrul Afacerilor Interne refuză să aplice legislația în vigoare în cazul arborării ilegale a drapelului Ungariei într-o școală din județul Arad. Ministul Gabriel Oprea este în acest caz complicele prefectului de Arad, care la rândul său a refuzat să aplice legea.
În luna septembrie 2014 aduceam în atenția opiniei publice faptul că pe scena pe care a avut loc festivitatea de deschidere a anului școlar de la Colegiul ”Csiky Gergely” din Arad a fost arborat și un drapel al Ungariei, fapt ce încalcă prevederile art. 6 din H.G. nr. 1157/2001 și constituie contravenție potrivit art. 24 H.G. nr. 1157/2001 (detalii aici). La festivitate au participat Bognár Levente, viceprimarul municipiului Arad și președintele UDMR Arad și Horváth Levente, membru UDMR, secretar de stat în Ministerul Muncii.









