Ministrul Gabriel Oprea, garantul arborării drapelului UNGARIEI în școlile din România

Ministrul Afacerilor Interne refuză să aplice legislația în vigoare în cazul arborării ilegale a drapelului Ungariei într-o școală din județul Arad. Ministul Gabriel Oprea este în acest caz complicele prefectului de Arad, care la rândul său a refuzat să aplice legea.
În luna septembrie 2014 aduceam în atenția opiniei publice faptul că pe scena pe care a avut loc festivitatea de deschidere a anului școlar de la Colegiul ”Csiky Gergely” din Arad a fost arborat și un drapel al Ungariei, fapt ce încalcă prevederile art. 6 din H.G. nr. 1157/2001 și constituie contravenție potrivit art. 24 H.G. nr. 1157/2001 (detalii aici). La festivitate au participat Bognár Levente, viceprimarul municipiului Arad și președintele UDMR Arad și Horváth Levente, membru UDMR, secretar de stat în Ministerul Muncii.
Tot atunci am sesizat Prefectura Arad, instituția obligată legal să acționeze în acest caz în care s-a comis o contravenție.
În luna noiembrie 2014 Prefectura Arad, sub semnătura prefectului Cosmin Pribac, îmi comunică faptul că fapta sesizată nu constituie contravenție întrucât în cauză nu ar fi vorba de un drapel al unui stat ci de drapelul maghiarilor de pretutindeni. Pribac nu-mi comunică însă și cum anume a verificat el legal faptul că acest drapel ar fi al maghiarilor de pretutindeni (acest drapel, cu stemă, a fost drapelul Ungariei în perioada 1920-1946, detalii aici). Afirmațiile prefectului Cosmin Pribac ascund însă refuzul acestuia de a aplica legea și complicitatea acestuia cu extremiștii maghiari, dacă stau să mă gândesc că există deja o sentință definitivă și irevocabilă care stabilește faptul că arborarea acestui steag, cu și/sau fără stemă, este ilegală, detalii aici).
Surprinza a venit abia atunci când am solicitat conducerii Ministerului Afacerilor Interne să-mi comunice dacă s-a aplicat legea în acest caz și cum s-a acționat în mod concret. Printr-o adresă seacă a Direcției Informare și Relații Publice mi s-a comunicat faptul că MAI a indicat prefectului de Arad care e cadrul legislativ (de parcă eu de asta i-am sesizat), fără însă să-mi comnice și dacă legea s-a aplicat.
Legea însă nu s-a aplicat, iar ministrul Gabrial Oprea și prefectul Cosmin Pribac sunt garanții arborării drapelului Ungariei în școlile din România.
