DPRRP și diplomații români din Serbia încearcă distrugerea celei mai active organizații neguvernamentale din Timoc. În spate, complicitate dintre securitatea sârbă și ofițeri acoperiți din serviciile românești

"Vă aducem la cunoştinţă faptul că Departamentul Politici pentru Relaţia cu Românii de Pretutindeni / Ministerul Afacerilor Externe împreună cu diplomați din Serbia a reusit sa creeaze foarte mari probleme și să distrugă tot ce am făcut în ultimii zece ani. Finanțarea pentru proiectele destinate sprijinirii activităţii românilor de pretutindeni în Serbia de răsărit a fost în bună parte repartizate asociatilor care nu există, sunt coordonate de securitatea sârbă, sau sunt formate trei zile înainte de aprobarea fondurilor, se arată într-o scrisoare deschisă trimisă de președintele Asociației pentru Cultura Românilor/Vlahilor din Serbia "Ariadnae Filum" atașatului cultural al Ambasadei României la Belgrad, preluată de corespondentul Romanian Global News din Timoc.









