Veşti bune pentru cuplurile care vor să se înscrie în programul naţional gratuit de fertilizare in vitro şi embriotransfer: Luna aceasta se vor depune dosarele

De luna aceasta, cuplurile infertile îşi vor putea depune dosarele de includere în programul gratuit de fertilizare in vitro, potrivit declaraţiilor ministrului sănătăţii, Nicolae Bănicioiu.
Zece clinici, şase din Bucureşti şi câte o clinică din Târgovişte, Sibiu, Mureş şi Timişoara, s-au înscris în programul pentru care s-au acordat 1.857.000 de lei.
Oficialii Ministerului Sănătăţii estimează că 300 de cupluri infertile (care îndeplinesc criteriile de eligibilitate pentru includerea în program şi care vor fi selectate după depunerea dosarelor- n.r.) vor beneficia de câte 6.188 de lei, decontarea unei singure proceduri FIV (fertilizare in vitro).









