ANIVERSAREA A DOUĂ DECENII DE AFIRMARE A RUTENISMULUI ÎN ROMÂNIA

Scris de Francisc Gal. Posted in Rutenii


Iată clipele, zilele și anii zboară, cu o implacabilă constanță. De aceea trebuie să ajungem la momentul când trecem în revistă acțiuni și atitudini, când, privind în urmă facem analize, aniversăm fapte și comemorăm, cu nostalgie și afecțiune, oameni care nu mai sunt printre noi. Uniunea Culturală a Rutenilor din România a atins acest prag în acest an. Beneficiind din plin de politica României față de minorități în general, față de ruteni în particular, asociația noastră beneficiază de o reală democrație în acest context. Identitatea ruteană, vehement contestată în spațiul public central european, se bucură de o existență importantă în spațiul românesc. Avem și noi acasă contestatari, din fericire nu în cadrul instituțiilor fundamentale ale țării noastre: Parlament, Președenția României și Guvernul României. Rutenii se circumscriu celor 20 de minorități reprezentate în legislativ, membre ala Consiliului Minorităților Naționale, organism consultativ al Guvernului României.

 

            Ziua Rutenilor din România o sărbătorim la 3 martie în fiecare an. Am organizat manifestări care să cinstească rutenismul și aniversarea a două decenii activitate a UCRR, în mai multe centre din țară. Începutul a fost la rutenii din Peregu Mare/Arad unde Viorica și Vasile Bojcsuk au mobilizat membrii și simpatizanții noștri. Tot timpul este alături de noi primarul comunei Peregu Mare, domnul Imre Kovács. Ne-am deplasat apoi la Bistra/Maramureș. Mariana și Ivan Petrețchi, secondați de Liuba și Vasile Oniujec au stârnit o emulație deosebită pentru sărbătoarea noastră. Și aici este mereu alături de noi primarul comunei Bistra, domnul Vasile Duciuc. Și rutenii din Pojoga-Zam/Hunedoara s-au bucurat de această sărbătoare la chemarea Mariei Bocicor. Primarul comunei Zam, domnul Sorin Nistor acordă atenție promovării rutenismului, contribuind la buna înțelegere între locuitorii comunei.Punctul culminant a fost la Suceava, unde Ziua Rutenilor și aniversarea UCRR. În organizarea acțiunii noastre ne-am bucurat de sprijinul Departamentului pentru Relații Interetnice, a conducerii sale: Enikő Katalin Laczikó, secretar de stat și Amet Aledin, subsecretar de stat, a Consiliului Județean Suceava, a conducerii sale: a domnilor Gheorghe Flutur, președinte, Marin-Gheorghe Niță și Viorel Seredenciuc, vicepreședinți, și a Prefecturii Județului Suceava, a domnilor Alexandru Moldovan, prefect și Daniel Prorociuc, subprefect. În sala Bucovina a Consiliului Județean s-a derulat ședința festivă a Consiliului Mondial al Rutenilor consacrată Zilei Rutenilor și aniversării a 20 de ani de activitate a UCRR, fiind prezenți dr. Stepan Ljavinec (Ungaria), președinte; Andrii Kopcsa (Polonia) și dr. Gheorghe Firczak (România), vicepreședinți; Mikola Bobinec (Ucraina), Vladimir Protivneak (Slovacia) și Jan Chopik (Cehia), membri.Mesajul Guvernului României a fost transmis de domnul Amet Aledin, adresat invitaților și Uniunii Culturale a Rutenilor din România. Oaspeții au fost salutațiși de domnii Viorel Seredenciuc și Daniel Prorociuc, care au prezentat pe scurt oaspeților județul Suceava, dorindu-le ședere plăcută în România. Un mesaj din partea Grupului Minorităților Naționale a prezentat Iulius Firczak, deputat, secretar al GMN și președinte executiv al UCRR. În final a luat cuvântul dr. Stepan Ljavinec, care a felicitat asociația noastră arătând că rutenii din România au o contribuție importantă în colaborarea rutenilor de pretutindeni. Totodată a subliniat că în țara noastră, minoritățile, printre ei rutenii, se bucură de un statut deosebit, ceea ce este remarcabil. În numele CMR a înmânat președintelui UCRR, dr. Gheorghe Firczak, Placheta omagială consacrată aniversării noastre. Seara s-a derulat o manifestare la care au luat parte rutenii din Dărmănești/Suceava care au răspuns chemării Cristinei Bodnariuc, secondată de Maria Saghin și Mihaela Seuciuc. La buna desfășurare a acțiunilor au mai contribuit Francisc Oscar Gal Jr., Mihai Dan Bogluț, Maria Comșa, Simona Murărescu și Diana Stoica.

            Uniunea Culturală a Rutenilor din România a fost până în prezent pe un drum ascendent timp de două decenii datorită atenției acordate minorităților în țara noastră și prin devotamentul membrilor săi. Sperăm să continuăm astfel.

Share
Copyright © NecenzuratMM.ro 2009-2020