SUPER LEGENDA COMUNISMULUI: tancurile sovietice topite de ARMA LASER A ROMÂNIEI, în 1968. Adevăr sau propagandă? Există informaţii, dar niciun martor nu şi le asumă

Aceasta este una dintre teoriile conspiratiei cele mai disputate in special pe retele sociale si in zona blogurilor specializate, unde sunt lansate povesti de-a dreptul uimitoare. Una dintre legendele care e savurata de pasionatii de mistere o reprezinta existenta presupusei arme cu laser cu care Romania ar fi speriat URSS. Desigur, nu exista nicio proba certa, document sau marturie asumata de vreun militar important, care sa sustina teoria aceasta.
Situaţia era tensionată şi regimul lui Nicolae Ceauşescu era în alertă din cauza pericolului venit dinspre URSS. După invadarea Cehoslovaciei era larg răspândită ideea că România este următoare pe listă.
În noaptea de 21 spre 22 noiembrie 1968, Bucureştiul primea o telegramă de la Ministerul de Externe al Marii Britanii, care anunţa că ţara noastră era vizată de un atac de amploare din partea trupelor Pactului de la Varşovia. Până la urmă, URSS a renunţat la intenţiile sale, dar în urma acelei situaţii a apărut o legendă în care se spune că ruşii ar fi cedat după ce armata română ar fi topit câteva tancuri inamice cu o armă laser extrem de puternică.
