Româncă de geniu: O elevă de 17 ani a inventat un sistem unic de salvat vieţile militarilor plecaţi în război

Printre cei peste 120 de inventatori prezenţi la ultima ediţie a Salonului UGAL INVENT de la Galaţi, şi-a făcut loc şi Theodora Găiceanu, o elevă de 17 ani care a reuşit să uimească juriul cu o metodă de determinare a minelor folosind o platformă autonomă.
La aproape 17 ani, Theodora Găiceanu este elevă în clasa a zecea, la Colegiul Naţional „Mihail Kogălniceanu“ din Galaţi. A avut curajul să aplice la un Salon de Inventică important din oraş şi până la urmă a ieşit cum nu se poate mai bine pentru ea: a fost răsplătită de juriul Salonului UGAL-INVENT cu premiul pentru „Cel mai tânăr inventator”. Theodora a participat în acest concurs cu un detector de mine bazat pe o platformă autonomă. Povestea din spatele acestui dispozitiv este una interesantă.
Iniţial, în clasa a noua, Theodora Găiceanu a participat la o sesiune de comunicări ştiinţifice studenţeşti, în cadrul unei secţiuni dedicată elevilor, cu o platformă mobilă. Era vorba atunci de un mic vehicul electric ce se putea deplasa mai repede sau mai încet, înainte şi înapoi, la închiderea unui întrerupător. Ulterior, s-a gândit să îl facă autonom, adică cu alimentare de la baterii.
Văzând povestea tragică a soldaţilor răniţi sau ucişi în Afganistan, Theodora s-a gândit să dea un sens acestui vehicul: să detecteze mine pentru ca oamenii să se întoarcă teferi şi mai ales întregi la familiile lor.
„Mereu am vrut să ajut oamenii, de aceea am cochetat ani la rândul cu ideea de a fi psiholog.
Dar m-am gândit că prin intermediul tehnologiei i-aş putea ajuta mai mult. Am ales să realizez un detector de mine pentru că nu este normal ca cei din armata română să moară pe front din cauza că au avut ghinionul de a călca pe o bombă”, povesteşte tânăra.
Citeste mai departe: http://adevarul.ro/locale/galati/romanca-geniu-eleva-17-ani-inventat-sistem-unic-salvat-vietile-militarilor-plecati-raboi-1_544f88760d133766a84f6690/index.html
