În fața amenințărilor comune, cele două state românești aprufundează colaborarea militară

Ministrul apărării naţionale, Mircea Duşa, s-a întâlnit luni, 6 octombrie, la sediul M.Ap.N., cu generalul de brigadă Igor Gorgan, şeful Marelui Stat Major al Armatei Naţionale din Republica Moldova, transmite Romanian Global News.
Cei doi oficiali au realizat o scurtă analiză a situaţiei de securitate din regiune.
O altă temă pe agenda oficială a fost cooperarea bilaterală dintre cele două armate, România şi Republica Moldova făcând paşi importanţi în ceea ce priveşte consolidarea cadrului legal al relaţiilor militare.
Astfel, prin semnarea protocolului privind colaborarea în domeniul învăţământului militar, în luna decembrie a anului trecut la Bucureşti, legislaţia a fost armonizată, iar ţara noastră va continua pregătirea tinerilor din Republica Moldova în instituţiile de învăţământ militar româneşti.
Generalul de brigadă Igor Gorgan, şeful Marelui Stat Major al Armatei Naţionale din Republica Moldova, efectuează o vizită de două zile în România, la invitaţia generalului-locotenent Ştefan Dănilă, şeful Statului Major General, având programate o serie de întâlniri în urma cărora vor fi analizate posibilităţile concrete de cooperare dintre cele două armate.
Într-un comunicat al Ministerului Apărării de la Chişinău se precizează că, în timpul aflării sale în România, generalul de brigadă Igor Gorgan se va familiariza cu activitatea desfășurată în Brigada de infanterie „Călugăreni" din Bucureşti, Regimentului 52 de Artilerie Mixtă din Bîrlad, Brigada 15 Mecanizată din Iaşi.
