Legea prin care executorul judecătoresc bate instanţa a trecut de Parlament. Ar putea fi neconstituţională

Avocaţii sunt de părere că modificările la Codul de procedură civilă privind executarea silită ar putea fi neconstituţionale. Proiectul de lege, aprobat de Parlament şi trimis la promulgare, dă dreptul executorilor judecătoreşti să înceapă executarea silită, fără aprobarea instanţei.
Parlamentul a aprobat mai multe modificări ale Codului de procedură civilă, despre care ECONOMICA.NET a scris aici. Cea mai importantă prevedere este aceea prin care judecătorilor executoreşti li se conferă dreptul de a începe executarea silită, la cererea creditorilor, fără aprobarea Tribunalului. Acest lucru înseamnă că cei cu debite la bănci sau alţi creditori pot fi executaţi silit mai rapid şi fără cenzura instanţei.
Executarea silită scapă, astfel, de sub controlul judecătrului, care nu mai verifică dacă sunt îndeplinite toate condiţiile de formă şi de fond, decizia aparţinând în totalitate executorului judecătoresc, care nu face parte din puterea juridică, ci din cea administrativă.
Cititi mai mult: http://www.economica.net/modificarile-la-codul-civil-privind-executarile-silite-ar-putea-fi-neconstitutionale_89097.html
