Pregătiri pentru noul an școlar. Înscrierea se face FĂRĂ ANALIZE MEDICALE

Scris de Ioana Stroe. Posted in Educatie


În pragul începerii noului școlar, autoritățile au decis că analizele medicale nu mai sunt obligatorii la înscrierea copiilor la școală sau grădiniță. Mulți părinți le-au plătit însă, înainte ca noutățile să fie făcute publice, iar alții sunt în dilemă, pentru că modificările au apărut foarte târziu și abia sunt transmise în unitățile de învățământ, unde lucrurile sunt destul de confuze în acest moment.
Niciun început de an școlar fără emoții inutile, alergătură și semne de întrebare.

De data aceasta, problemele au apărut privind modalitatea în care se face înscrierea copiilor în învățământul preuniversitar, mai precis dacă aceasta mai este condiționată sau nu de efectuarea unor analize medicale. Ministrul Educației a făcut o declarație în acest fel, la începutul săptămânii trecute, dar fără a da prea multe detalii. Practic, a aruncat tema și mai mult în ceață, cu atât mai mult cu cât nu a fost făcut public niciun document cu detalii pe acest subiect. "Aceste lucruri au fost eliminate, deoarece nu sunt examene obligatorii decât în cazul în care medicul de familie are suspiciuni de boală și solicită efectuarea acestor analize. La exudatul nazal erau evidențiați spre exemplu streptococi, care sunt în mod natural prezenți și care nu periclitau sănătatea elevului. Părinții intrau în panică și dădeau antibiotice copiilor. Așa scădea imunitatea organismului", a spus Sorin Cîmpeanu. Ba mai mult, acesta le-a cerut părinților să reclame situațiile în care reprezentanții unităților de învățământ fac “exces de zel” și solicită rezultatele analizelor, conştient că vor exista astfel de situații.

Noile reglementări sunt deja în vigoare, a anunțat inspectorul general adjunct al ISJ Prahova, Nicolae Angelescu, și se regăsesc într-un ordin comun al al Ministerului Sănătății (1.002 din 14 august 2015) și Ministerului Educației (5.057 din 26 august 2015). “În esență, sunt precizări legate de modul în care vor fi completate avizul epidemiologic și adeverința pentru intrarea în colectivitate, în urma unui examen clinic efectuat de medicul de familie. Dacă acesta nu are suspiciuni sau indicii de boală, nu mai trimite copilul la analize, iar documentele se eliberează doar în baza acestui examen. În cazul în care este nevoie de analize, rezultatele pot fi prezentate până la 1 octombrie. Documentele eliberate în baza examenului clinic sunt mai complexe, conțin și un istoric al vaccinărilor, de exemplu”, a declarat acesta. Potrivit reprezentantului ISJ, astfel de documente sunt necesare la înscrierea în învățământul preuniversitar, revenirea în colectivitate, respectiv la terminarea unui ciclu de învățământ, atât pentru elevi, cât și pentru preșcolari.

Conducerea ISJ Prahova a mai precizat, pentru Telegrama de Prahova, că adresa de la Minister este datată 2 septembrie. Joi, pe 3 septembrie, ISJ a transmis-o, mai departe, unităților de învățământ.

Modificările vin în sprijinul părinților, care de multe ori erau nevoiți să plătească aceste investigații medicale, la înscrierea copiilor la școală sau grădiniță. Prețul unui set complet ajungea și la 70-80 de lei. Pe de altă parte, dat fiind că modificările au apărut foarte târziu, mulți au dat deja banii, ca să obțină avizele pentru înscrierea copiilor la școală ori la grădiniță.

Telegrama de Prahova a solicitat lămuriri pe această temă și de la Direcția Județeană de Sănătate Publică și va publica răspunsul îndată ce va fi primit.

http://www.telegrama.ro/index.php?option=com_k2&view=item&id=43962:pregatiri-pentru-noul-an-%C8%99colar-inscrierea-se-face-fara-analize-medicale&Itemid=108

Share

Adaugă comentariu


Codul de securitate
Actualizează

Copyright © NecenzuratMM.ro 2009-2025