FILIERA MASONILOR de la Universitatea din Reșița. FABRICA DE LICENŢE pentru polițiști și beizadele de demnitari și milionari | DEZVĂLUIRI DIN DOSARE DE CORUPŢIE

Două persoane au fost arestate preventiv pentru 30 de zile în cel mai recent caz de corupție universitară, Irina Oriol și Florinel Ionel Franț - decanul și prodecanul Facultății de Științe de la Universitatea „Eftimie Murgu” din Reșița.
Complicii
Alți trei profesori sunt cercetați sub control judiciar: Marian Mihăilă- președintele Senatului Unversității, Ruxana Ghiță- asistentul universitar al rectorului și Mihai Vișan- titularul cursului „Istoria construcției Europene”. Ancheta este coordonată de procuroarea Denisa Cristodor din cadrul Secției de Umărire Penală și Criminalistică (SUPC) din Parchetul General.
Potrivit referatului cu propunere de arestare preventivă, „studenții favorizați fac parte dintr- un cerc foarte strâns de relaționări, care să le asigure o eventuală protecție”. „Dintre studenții favorizați în promovarea cu «regim preferențial al examenelor» - când pot aceștia să vină la examene și în cadru privat, cu punerea la dispoziție a unor materiale din care să copieze -, făcând parte cadre MAI (polițiști, pompieri – dar cu funcții de conducere), fiii/ rudele unor șefi din cadrul IPJ Caraș Severin, oameni de afaceri sau fiii acestora, fii de demnitari, persoane care să le asigure protecția juridică”, arată Cristodor.
„Frați” de lojă
Surse judiciare au explicat că Mihăilă, fost colonel SIE, este maestru mason și coleg cu prodecanul Franț în loja „Lumină și Adevăr”. Este vorba de loja din care face parte și baronul Sorin Fruzăverde (PNL)- președintele CJ Caraș-Severin. Soția politicianului, Doina Frunzăverde, este rectorul Universității. Mihăilă a fost condamnat, în 2013, la trei ani de închisoare cu suspendare, în dosarul „Șpagă la Moldomin”, alături de alți doi frați din lojă: un judecător și un consilier județean.
Mihăilă a pus la punct o specializare cu un profil inedit, de „Drept European și Internațional”. El a fost interceptat în momentul în care lăuda studenților din primul an, beneficiile absolvirii acestei facultăți și pilele pe care le avea la București.
