Divizia Tudor Vladimirescu, unealta cu care sovieticii au supus Armata Română. Militarii români ostili Moscovei și lui STALIN erau ELIMINAȚI sistematic

Liderii PCR au fost doar beneficiarii victoriilor militare ale Uniunii Sovietice.
Atacul Germaniei național-socialiste a demonstrat conducerii sovietice că nevoia de securitate, asigurarea unui cordon sanitar, care să absoarbă șocul unei eventuale lovituri venite din partea potențialilor inamici, necesită instalarea unor regimuri prietenoase în țările pe care Armata Roșie le-a ocupat.
Aşa cum îi mărturisea Stalin unui fruntaş iugoslav – Milovan Djilas – în războiul acesta nu este la fel ca în cel trecut; cel care ocupă un teritoriu îşi impune şi sistemul său social.1)
Prizonieri deveniți voluntari
Impunerea sistemului social s-a făcut şi prin intermediul formaţiunilor de voluntari înfiinţate pe teritoriul Uniunii Sovietice din prizonierii de război capturaţi.
O astfel de formațiune constituită din voluntari a fost Divizia I Infanterie Tudor Vladimirescu, organizată sub atenta supraveghere a NKVD. Numele a fost inspirat de experienţa avută de Tudor Vladimirescu în timpul războiului rusoturc din 1806-1812, când a luptat în armata rusă, fiind şi decorat cu Ordinul Sfântul Gheorghe, clasa a – III – a. De asemenea, membrii diviziei considerau că liderul pandurilor luptase pentru popor împotriva acelora care-l exploatau.2)
Soldaților și ofițerilor aflați în lagărele de prizonieri li s-au prezentat cele două soluții posibile: fie se alătură mișcării, fie vor avea de îndurat o captivitate dură în Gulag
Cea care a coordonat eforturile propagandistice, a asigurat componenta ideologică şi a fost cureaua de transmisie între divizie şi sovietici a fost Ana Pauker (pe numele ei real – Ana Rabinsohn ).
