Au fost finalizate lucrările la conducta de gaz Iasi-Ungheni de pe teritoriul României

Agenţia Naţională pentru Resurse Minerale, în calitate de titular al proiectului Conducta de interconectare a SNT gaze din România cu Sistemul de Transport gaze din R. Moldova pe direcţia Iaşi – Ungheni anunţă finalizarea firului liniar al conductei pe teritoriul României, a anunţat Agenţia Naţională de Resurse Minerale (ANRM), preluată de Romanian Global News.
Consorţiul format din HABAU PPS Pipeline Systems SRL – INSPET SA – IPM - Partners România SRL s-a încadrat în graficul agreat şi, la sfârşitul lunii decembrie 2013, s-au încheiat lucrările principale de pe teritoriul României la gazoductul Iaşi –Ungheni.
În perioada următoare vor avea loc mai multe verificări şi probe privind funcţionarea în condiţii de maximă siguranţă. Aceste tipuri de lucrări cuprind activităţi precum: curăţirea conductelor, probe de presiune, interconectarea cu sistemul de transport, etc.
Lucrările la conducta Iaşi-Ungheni au fost inaugurate la finele lunii august de premierul României, Victor Ponta, şi cel al Republicii Moldova, Iurie Leancă. Proiectul face parte din Programul Operaţional Comun „România - Ucraina - Republica Moldova 2007-2013' şi este derulat de Agenţia Naţională pentru Resurse Minerale din România, în calitate de lider de proiect, în parteneriat cu Ministerul Economiei din Republica Moldova.
Proiectul are o durată de implementare de 17 luni şi urmăreşte asigurarea unui nivel superior de securitate energetică pentru Republica Moldova şi partea estică a României, prin diversificarea surselor de alimentare cu gaz.
