Bilantul terorismului si antiterorismului american in ultimul deceniu si jumatate! (Partea I)
Cu peste un deceniu in urma, dupa atentatele teroriste de la 11 septembrie 2001 la New York, am parasit teritoriul United States al Administratiei Bush, “tara tuturor posibilitatilor“, a marilor contradictii economice si a inegalitatilor sociale, in care manipularea si monitorizarea “no limite“ sunt un sport national ridicata la rang de “religie“, in care totul se vinde si totul se cumpara (inclusiv, un Juriu Popular, daca interesul national sau cele financiare publice sau chiar si private o impun !), in care sistemul de sanatate este “ghilotinat“ de buna voie si nesilit de nimeni, cu acordul contribuabililor, in care capitalismul salbatic uzat moral, “doarme pe ghimpe“ pentru a fi mere “in veghe“ si face ca 1% dintre cei instariti sa detina 70% din activele financiare ale natiunii, o tara in care 400 de persoane sa posede in total o avere de 1.570 Md$US, depasind-o pe cea detinuta de catre 155 de milioane de americani, in care legea ultra-liberala a armelor de foc face nu mai putin de 130.000 de victime anual (din care peste ¼ de decese !), cu “conjectura“ ca, desi ele au fost executate de catre membrii gruparii teroriste Al Qaida avandu-l ca leadrer si mentor pe Osama Bin Laden, ele au fost meticulos concepute si organizate, in cele mai mici detalii, nu de catre ei, ci de catre, altii !









