Parlamentarii au reușit să-i supere și pe ciobani. O lege stabilește că o stână poate avea cel mult TREI CÂINI

Scris de TL. Posted in Administratie


Legea vânătorii şi protecţiei fondului cinegetic a fost completată, recent, după ce vânătorii au reclamat că animalele folosite pentru paza turmelor omoară iepuri şi căprioare. Astfel, parlamentarii au găsit, drept soluție, limitarea numărului de câini pentru fiecare stână. Șa șes, ciobanii au voie să aibă un singur câine, la deal – doi, iar la munte trei. Oierii susțin, însă, că nu pot păzi câteva sute de mioare cu numai trei câini, și că animalele lor vor ajunge să fie mâncate de lupi și urși. Mai mult, ei vor ca autoritățile să le spună cum ar trebui să procedeze, acum, ca să scape de câinii pe care-i au în plus.

"Am fost şi eu şocat de anumite prevederi care practic afectează activitatea, creşterea ovinelor în România. Sper să reluăm discuţia pe legea respectivă", spune Achim Irimescu, ministrul Agriculturii, potrivit România TV.

Până una-alta, ciobanii care nu respectă limitele impuse de lege sunt pasibili de sancțiuni. Astfel, cei care țin la stână mai mulți câini riscă amenzi de până la 1.500 de lei.

http://www.telegrama.ro/index.php?option=com_k2&view=item&id=45917:parlamentarii-au-reu%C8%99it-sa-i-supere-%C8%99i-pe-ciobani-o-lege-stabile%C8%99te-ca-o-stana-poate-avea-cel-mult-trei-caini&Itemid=134

Share

Adaugă comentariu


Codul de securitate
Actualizează

Copyright © NecenzuratMM.ro 2009-2026